Prostat Kanseri: Nedir, Belirtileri ve Türleri Nelerdir?

Prostat kanseri, erkeklerde görülen tehlikeli türdeki bir kanser hastalığıdır. Maalesef hem ülkemizde hem dünya genelinde erkeklerin en sıklıkla yakalandığı kanser türleri arasında gösterilmektedir. 

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri erkeklerde görülen ve tehlikeli olarak sınıflandırılan bir kanser türüdür. Prostat, erkeklerin üreme sisteminde bulunan küçük bir bezeymiş gibi görünen organın adıdır. Kanser, prostat hücrelerinin normal bir şekilde büyümemesi ve anormal hücrelerin çoğalmasının göstergesi olarak ortaya çıkar. Prostat kanseri riskini artıran etkenler arasında bireyin ileri yaşı, varsa ailede hastalık öyküsü gibi faktörler de rol oynar. 

İstatistiklere göre Amerika’da Ulusal Kanser Enstitüsü’nün en güncel verileri göre 2022’de senesinde 260 binin üzerinde yeni teşhis edilmiş prostat kanseri vakası bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında prostat kanseri erkeklerde tüm kanser türleri içinde %14’lük bir görülme oranı ile maalesef en çok teşhis konulan kötü huylu kanser tümör çeşididir. 

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

İleri yaştaki erkekler için bir sağlık tehdidi olan prostat kanseri, hastalığa yakalanan kişide ilk evrelerde hiçbir belirti ile kendisini belli etmeyebilir. İlerleyen evrelerde ise idrar çıkarken zorlanma, idrarda kan görülmesi yaşanabilir. Ayrıca prostat kanseri hasta kişinin sırtında veya idrara çıkma esnasında ağrıya sebep olabilir. Prostat kanseri hücreleri prostat bezinden hasta kişinin vücudun farklı bölgelerine sıçrayabilir; bu durum özellikle kemik dokusunda ve lenf düğümlerinde ortaya çıkabilir. 

Prostat Büyümesi Nedir?

Önceki makalemizde de belirttiğimiz gibi prostat büyümesi, prostatın normal büyüme sürecinin aşırı hale gelmesi veya görevini yeterince yerine getirmemesidir. Prostat büyümesi, erkeklerde üreme sisteminin bir parçası olan prostat bezinin yavaş yavaş büyümesidir. Prostat bezi, spermin hücrelerini güvenli bir şekilde ve hormonların salgılanmasını sağlayan sıvıyı üreten bir salgı bezidir. Prostat büyümesi, erkeklerde çoğu zaman 40 yaşın üzerinde ortaya çıkar ve genellikle ileri yaştaki erkekleri etkiler. 

Prostat Büyümesi ve Prostat Kanseri

Prostat kanserinin, prostat bezinin, kontrolsüz hücre çoğalması sonucu ortaya çıkan bir kanser türü olduğunu belirtmiştik. Prostat kanserinin başlıca belirtileri arasında idrara çıkma ile ilgili sorunlar yer alır; bunlar özetle sık idrara çıkma, kanlı idrar ve ağrı olabilir. Prostat kanseri başarılı tedavisi için erken teşhis oldukça önemlidir. Bu şikayetlerden biri ya da birden fazlası hastada varsa mutlaka doktor kontrolüne gidilerek durumun iyi huylu prostat büyümesi mi yoksa prostat kanseri mi olduğu muayene ve tetkikler ile teşhis edilmelidir. 

Prostat Kanseri Türleri Nelerdir?

Üreme sistemindeki prostat bezinin hücrelerinin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan prostat kanseri, testosteron ve diğer hormonların birikmesi ve prostat kanseri hücrelerinin çoğalması sonucu ortaya çıkar. Farklı türlerde ortaya çıkabilen prostat kanseri genellikle, üç ana grupta sınıflandırılır: 

Granüler Hücreli Kanser: Prostat hücrelerinin özelliklerini kaybettiği ve çevredeki dokulardan farklı görünmeye başladığı granüler hücreli kanser, en yaygın prostat kanseri türüdür. Granüler hücreli kanser, prostat içinde veya dışında büyüyebilir.

Müsinöz Hücreli Kanser: Müsinöz hücreli kanser, prostat içinde büyüyen, koyu renkli ve parlak hücrelerden oluşur. Bu kanser türü, klasik prostat kanserinden daha fazla yaygındır ve genellikle daha agresiftir.

Skuamöz Hücreli Kanser: Skuamöz hücreli prostat kanseri, prostat hücrelerinin normal hücrelerden farklı hücreleri oluşturması ile birlikte ortaya çıkan kanser türüdür. Bu kanser türü, en sık invaziv kanser türüdür ve prostatın dışında büyümeye yatkındır. Skuamöz hücreli kanser, şiddetli ağrı, idrar yaparken ağrı ve idrarın sıklaşması gibi belirtilere neden olabilir. 

Prostat Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat kanseri tedavisi, hastaların özel durumlarına, kanserin türüne ve evrelerine bağlı olarak değişebilir. Prostat kanserinin erken evrelerinde, cerrahi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri kullanılabilir. Ayrıca, radyoterapi, hormon tedavisi, bunların kombinasyonu veya immünoterapi gibi diğer tedaviler de hastanın durumuna göre doktor teşhisi ve yönlendirmesi sonrası denenebilir. 

Bold Sağlık uzmanlığı ile Türkiye’de yüzden fazla tedavi noktasında kullanılan ED1000 Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi, erkeklerde görülen prostat kanseri hastalığının tedavisi sonrası yaşanabilecek sertleşme sorunlarının tedavisinde güvenle kullanılır. Sertleşme sorunun şiddetine göre uygulanan 6-12-24 seanslık ED1000 tedavisi ile altta yatan esas sorun çözümlenmektedir. ED1000 tedavisi ağrısız ve yan etkisiz çözüm şansı sunar. (Her tıbbi müdahalede olduğu gibi alınacak sonuçların kişiden kişiye değişebileceği bilinmelidir.) 

ED1000 Tedavisi, prostat kanseri ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek olan sertleşememe problemini ilaç kullanılmadan tedavi edilmesini sağlar. ED1000 Şok Dalga Tedavisi, Avrupa Üroloji Birliği tarafından sertleşme problemine 1. basamak tedavi olarak önerilmektedir.

Prostat büyümesi, prostatit veya prostat kanseri sonrası yaşanan sertleşme sorunlarının ağrısız biçimde, güvenle tedavisi için hemen Bold Sağlık uzmanları ile iletişime geçerek ED1000 Şok Dalga Tedavisine dair daha fazla bilgi edinebilirsiniz.